Дотерување

Нови прекрасни невестински чевли

Нови прекрасни невестински чевли

Да се најде совршениот пар невестински чевли е вистински предизвик.

„Endless love“ колекција венчаници на Ал Апарел Наташа Карчева

„Endless love“ колекција венчаници на Ал Апарел Наташа Карчева

Колекцијата на Наташа Карчева од ателјето „Ал Апарел“ наречена „Endless...

Венчаници на Мила Кадриу, пролет 2018

Венчаници на Мила Кадриу, пролет 2018

Дизајнерката Мила Кадриу во рамки на шестото издание на Bridal...

Идните невести кажаа ДА и си бираа венчаница!

Идните невести кажаа ДА и си бираа венчаница!

Околу 200 идни невести одбираа совршена венчаница на шестиот „The...

Прекрасни „Кокев“ венчаници за невестите во 2018 година

Прекрасни „Кокев“ венчаници за невестите во 2018 година

Модното студио „Кокев“ ги претстави најновите модели на венчаници во...

Гламурозна и раскошна нова колекција венчаници на „ Queen “

Гламурозна и раскошна нова колекција венчаници на „ Queen “

„Royal Highness“ е името на новата колекција венчаници „ Queen...

“A BEAUTIFUL SOUL” - колекција венчаници на Ал Апарел Наташа Карчева есен-зима 2017

“A BEAUTIFUL SOUL” - колекција венчаници на Ал Апарел Наташа Карчева есен-зима 2017

Модното ателје „Ал апарел Наташа Карчева“ ја претстави колекцијата венчаници...

Каква венчаница одговара на вашиот карактер?

Каква венчаница одговара на вашиот карактер?

Изборот на совршена венчаница сигурно зависи од тоа каков е...

Организација

Секој цвет со посебно значење - историјата зад бидермаерот на Меган Маркл

Секој цвет со посебно значење - историјата зад бидермаерот на Меган Маркл

Има цела историја зад изборот на бидермаерот на Меган...

Вера Ванг почна да креира и десерти за свадба

Вера Ванг почна да креира и десерти за свадба

За прв пат во своето 30-годишно постоење како креатор на...

Најпопуларна песна за прв танц во 2018 година

Најпопуларна песна за прв танц во 2018 година

Да се одбере песна за првиот танц воопшто не е...

Луда игра за незаборавна девојачка вечер

Луда игра за незаборавна девојачка вечер

Една работа која е новост при прославата на девојачките забави...

Bride.MK препорака: Кого да одберете за вашите свадбени фотографии и видео?

Bride.MK препорака: Кого да одберете за вашите свадбени фотографии и видео?

Сите невести сакаат да имаат совршени свадбени фотографии, кои ќе...

Како да започнете со организација на вашата свадба?

Како да започнете со организација на вашата свадба?

Значи веќе се веривте? Ви честитаме! Пред вас е многу...

Колку е важна последната песна на свадбата и каква да биде таа?

Колку е важна последната песна на свадбата и каква да биде таа?

Знаете ли кој е детаљот исто битен како и првиот...

Најдоброто од ЗАГА спакувано во едно видео

Најдоброто од ЗАГА спакувано во едно видео

Во пресрет на новата свадбена сезона 2017, водечката продукциска куќа...

Штотуку венчани

Свадбена бајка на Хвар: Аделина и Бленд

Свадбена бајка на Хвар: Аделина и Бленд

Кога љубовта ќе се зачини со малку егзотика и мирис...

Свадбеното видео на Милена & Гордан

Свадбеното видео на Милена & Гордан

За свадбата на водителката Милена Антовска и нејзиниот сопруг Гордан...

Кети и Александар

Кети и Александар

Сакам да си целата моја вечност... Те гледам како создаден...

Креативни начини за прослава на годишнина од бракот

Креативни начини за прослава на годишнина од бракот

Секој пар има датум кој за нив има посебно значење,...

(ВИДЕО) Необична свадба - невеста се омажи за Исус

(ВИДЕО) Необична свадба - невеста се омажи за Исус

Џесика темелно си ја испланирала венчавката. Фустан, цвеќе, ресторан...

Љубов од овде до небото - свадбена сесија на Шар Планина: Радмила и Димитар

Љубов од овде до небото - свадбена сесија на Шар Планина: Радмила и Димитар

Ако небото е лимит, те сакам подалеку од небото. Таму...

Се омажи водителката Милена Антовска

Се омажи водителката Милена Антовска

Прекрасната водителна Милена Антовска го кажа судбоносното ДА...

Запросување

Парис Хилтон доби веренички прстен од 2 милиони

Парис Хилтон доби веренички прстен од 2 милиони

Богатата наследничка Парис Хилтон му кажа „Да“ на актерот...

Романтичниот Ед Ширан ја запроси девојката

Романтичниот Ед Ширан ја запроси девојката

Ед Ширан сподели среќна вест. Популарниот пејач ја запроси својата...

Наскоро нова кралска свадба: Принцот Хари ја запроси актерката Меган Маркл

Наскоро нова кралска свадба: Принцот Хари ја запроси актерката Меган Маркл

Британското кралско семејство ја доби и втората снаа. Актерката Меган...

Кели Куоко му кажа „Да“ на Карл Кук

Кели Куоко му кажа „Да“ на Карл Кук

Русокосата актерка Кели Куоко, која најдобро ја запознавмепреку улогата во...

Водителката Милена кажа „Да“

Водителката Милена кажа „Да“

Водителката на Канал 5 телевизија, Милена Антовска, му кажа „Да“...

Што треба да направите кога ќе добиете веренички прстен?

Што треба да направите кога ќе добиете веренички прстен?

Дојде моментот што го чекавте! Кажавте „ДА“, вашата дланка е...

Совршениот веренички прстен кој ниедна жена нема да ја остави рамнодушна

Совршениот веренички прстен кој ниедна жена нема да ја остави рамнодушна

Вереничкиот прстен е еден од најважните прстени кои една жена...

Пејачката Сани кажа „Да“

Пејачката Сани кажа „Да“

Фолк пејачката Сани доби веренички прстен од нејзиното момче Мартин....

Совршениот веренички прстен кој ниедна жена нема да ја остави рамнодушна

verenickiprsteni-mВереничкиот прстен е еден од најважните прстени кои една жена го добива во својот живот...

Вереничкиот прстен е еден од најважните прстени кои една жена го добива во својот живот. Тој е симбол на љубов, верност, заедништво и обврзување на ново прекрасно поглавје во животниот век на еден пар. Како симбол на истрајност и цврстина на една врска, најчесто тој се поврзува со дијамантот, бидејќи самиот скапоцен камен ги поседува својствата кои сите ги посакуваме.


Вереничкиот прстен треба да е нежен, блескав, впечатлив, да го отсликува стилот на девојката која го носи и да е различен од сите други прстени кои таа ги поседува. Иако, како што веќе споменавме, дијамантот е секогаш прва асоцијација кога ќе се спомене веренички прстен, сепак неговата превисока цена, како и недостапноста на нашите пазари, може да ги отежни вашите планови доколку се одлучите за ваков драгоцен камен.

 


Поради тоа често мажите кај нас се принудени да одберат некоја поевтина алтернатива, како што е на пример прстенот со циркони или т.н. „cubic zirconia“. И покрај тоа што на почетокот и тој прстен изгледа убаво, сепак со тек на време ќе забележите дека не поседува никаква издржливост, брзо се гребе и оштетува, ја губи сјајноста и има многу ниски оптички својства. Поинаку кажано, тој едноставно не успева да ја носи симболиката на она што би требало да претставува вереничкиот прстен.


Па токму затоа следува прашањето: дали некогаш сте чуле за моисанит? Еден од најголемите трендови на американскиот пазар за веренички прстени, е токму оној во кој е употребен каменот моисанит. Тој е лабораториски создаден скапоцен камен, во совршена форма и без никаква мана, кој според карактеристиките е веднаш зад дијамантот, а според неколку параметри дури и пред него.

verenickiprsteni-m


Според Мосовото скалило на цврстина дијамантот е оценет со 10, додека моисанитот е на второ место со 9,25, оставајќи го зад него сафирот со 9 и смарагдот со 7,5. Вечноста на каменот го гарантира секој производител, меѓу кои и оригиналната и најголема компанија за производство на моисанит, Charles & Colvard, со уверување дека каменот и по 100 години ќе изгледа исто како и првиот ден кога сте го купиле. Исто така, што се однесува до сјајноста на каменот, моисанитот е на првото место, дури и пред дијамантот.


Секако, еден од најважните фактори што сите ги интересира е цената , а тука моисанитот одлично котира. Тој е дури пет пати поевтин од дијамантот, а тоа е пресуден фактор кога се одбира помеѓу нив два, бидејќи според другите фактори се скоро на исто ниво. Така на пример, еден карат дијамант ќе ви го „олесни џебот“ за околу 5.000 американски долари, а моисанит со слична големина, ќе ве чини само 700 долари.


Доколку сакате да прочитате повеќе за овој голем тренд и да дознаете повеќе карактеристики за овие прстени, ви ја препорачуваме рецензијата на блогот Lifestyle Updated за „Moissanite engagement ring“, каде што подетално е елаборирано на оваа тема.

 


Па, момци не чекајте повеќе! Наместо да давате пари за веренички прстен којшто ќе биде или прескап за вашиот џеб или прифатлив, но ќе ја загуби убавината со тек на време, одлучете се за прстен од моисанит, кој дефинитивно ќе ја израдува вашата идна сопруга и ќе продолжи вечно да сјае, симболизирајќи ја вашата вечна љубов и страст.

Автор: Кристина Шумадиева

bride300x200

Колку пари сметате дека се доволно да подарите кога двајца одите на свадба?